Tokievleri.Org Rotating Header Image

Burdur Toki Evleri

Toki Evleri İstanbul Toki Evleri


Toplu konut idaresi Toki nin İstanbul ilinde yapmış olduğu konutlar hakkında geçenlerde bir tv haberinde çeşitli iddaalara rastladım.Yapılan evlerde altyapının  yetersiz olarak kullnıldığı evlerin su aldğı ve nemli İstanbul toki evleri olduğunu iddaa eden toki sakinleri toki site yönetimini bu konuda suçluyorlardı.Toki sahasına yapılmış olan çevre düzenlerini kendi site görevlilerine yaptırdıklarını dile getiren istanbullu tokililer yetkililere seslerini duyurmak istemektedir.

Toki evleri İstanbul satışlarında bu sıralar Halkalı toki evleri yapımı ve başvuruları devam etmektedir.Toki evlerine yapılacak başvurular,toki nin resmi sitesinde açıkça ifade edilmektedir.

Son sel felaketinden sorunsuz ayrılan İkitelli toki evleri de istanbul toki evlerinin iyi bir halde olduğunu gösteren bir dipnottur.

Toki Evleri 2009

Toki satışlarında kredi nasıl kullandırılacak?

Tokinin Güncel Faaliyetleri

Tokiden Ev sahibi olmak

Toki Dolandırıcılarına Dikkat

Satışa sunulan toki konutları

Mortgage Faiz Oranları

Toki-İstanbul Kayabaşı Konutları Kuraları

Toki İstanbul Yeni Toki Konutları

Toki Realistanbul Merter

Ankara Toki evleri-Kazan’da 275 TL Taksitle

Toki Evleri İstanbul Toki Evleri

Toki satışlarında kredi nasıl kullandırılacak?

Toplu konut idaresinin bütün işlemlerinde olduğu gibi kredi işlemleri de kanun hükümlerine bağlanmıştır.

İlgili kanunca;

14.Haziran.1997 Tarih ve 23019 Sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Toplu Konut Kredileri Uygulama Yönetmeliği hükümlerine göre Toplu Konut İdare’sinden; Toplu Konut Yapımcılarına (Kooperatiflere, Kooperatif Birliklerine, Sosyal Yardımlaşma Kurumlarına, Yapımcılara satmak için konut üreten gerçek ve tüzel kişiler ve Belediyelere) konut ve altyapı inşaatları için kredi desteği sağlanmaktadır.

İlgili yönetmelik hükmünce uygulanması neticesinde işlemesi gereken sürecin sahneleri şu şekildedir:

İlk ödemesi yapıldıktan sonra açılan kredinin kalan miktarı, kalan inşaat seviyesine bölünerek birim kredi miktarı bulunacak. İnşaat seviyesinde ilerleme oldukça birim kredi miktarı ile ilerleme puanının çarpılması ile bulanacak miktar kooperatife hak ediş olarak ödenecek. Hak ediş düzenlenmesi için Bankaca inşaatlara gidilerek inşaat seviyesi tespiti yapılacak.

İnşaat seviyesi % 100 oluncaya kadar bu ödemeler devam ettirilecektir. Kooperatife hak ediş ödemesi yapılabilmesi için en az 2 puanlık ilerleme yapması gerekmektedir. Kredisi Başbakanlık Toplu Konut İdaresi nezdi tarafından onaylanan kooperatif için Banka ilk ödeme talebini, ipotek ve sigorta işlemleri tamamlandıktan sonra yapacak. Tebliğdeki tabloya göre açılan kredinin % 10′u ilk ödeme olarak Banka tarafından Başbakanlık Toplu Konut İdaresi tarafından talep edilecek. Kooperatife % 100 lük hak edişin ödenmesinden sonraki üçüncü aydan itibaren kredi geri ödemeleri başlayacak. Kooperatife açılan kredinin azami kullanma süresi, aylık ortalama 3.5 puanlık inşaat ilerlemesi, Bayındırlık ve İskan Bakanlığı’nca belirlenen çalışılmayan günler ile inşaat yasağı getirilen günler hariç tutularak Bankaca tespit edilecek. İnşaatların bu süre içinde tamamlanmaması ve süre uzatımı verilmemesi halinde kredinin kalan kısmı ödenmeyerek geri ödeme işlemlerine başlatılacak.

Geri ödemelerde ise; kooperatife tarafına ödeme yapıldıktan itibaren ödenen kredi miktarlarına memur maaş artış oranına göre faiz uygulanacak. Faizler her yıl Ocak ve Temmuz aylarında bir önceki 6 aylık dönemdeki memur maaş artış oranı esas alınarak TOKİ tarafından belirlenecek. Kullanılacak olan paranın geri ödemelerinin başladığı tarihte açılan kredinin faizli borç bakiyesi banka tarafından hesaplanacak. Hesaplanan faizli borç bakiyesinin geri ödeme süresine (ay olarak) bölünmesiyle başlangıç taksiti hesaplanacak. Misal olarak 7.5 milyar lira olarak açılan kredinin geri ödeme başlangıç tarihindeki faizli borç bakiyesinin 12 milyar lira olduğunu varsayalım. Bu kredi 100 m2lik bir konut için açıldıysa başlangıç taksiti 12 milyarın 120 aya bölünmesiyle bulunacaktır. Bu durumda başlangıç taksiti 100 milyon lira olacaktır. Bu miktar 10 yıl boyunca her yıl Ocak ve Temmuz aylarında memur maaş artış oranına göre artırılacak. Bu kredinin açıldığı konut 100 m2 den büyük olsaydı, başlangıç taksiti 12 milyarın 60 aya bölünmesiyle bulunacak ve 200 milyon lira olacaktı. Bu miktarda 5 yıl boyunca memur maaş artış oranının % 10 fazlası ile yükseltilecektir. Kredi geri ödemeleri başladıktan sonra kredi kullanan kişiler isterlerse kalan borcun tamamını bir seferde ödeyerek borçlarını kapatabilirler. Bu durumda kalan borçtan konut büyüklüğüne göre % 5 – % 20 oranında indirim yapılacak.

Ayrıca, Başbakanlık Toplu Konut İdaresi tarafından belirlenen kurala göre, kredi kullanan kişiler isterse kredi borcunu 1 yıl içinde 4 eşit taksitte de ödeyebilir. Bu durumda da kalan borçtan % 0,5 – % 2 arasında indirim yapılacaktır.

Tokinin Güncel Faaliyetleri

Başbakanlık toplu konut idaresinin talep almak üzere başlatılmış olan ve bitirilen, hayata geçirilen projelerini kapsayan güncel faaliyetleri gayet hızlı bir şekilde yapılandırılmaya devam etmektedir.

81 ilde 615 ilçede 365.390 konut + 11.022 hizmetli dairesi toplam 376.412 konutun inşaatları başlatılmıştır.

Toplam 5 adet ihalenin değerlendirmesi devam etmektedir.

Altyapı, sosyal donatı ve çevre düzenlemeleriyle birlikte 81 ilde, 615 ilçede, 1.380 şantiyede toplam 376.412 konuta ulaşılmıştır.

Toki, devlet güvencesinde, vatandaş için çalışmaya ve ekonomik kriz ortamından etkilenmeden ev sahibi yapmaya devam edecektir.

Tokiden Ev sahibi olmak

Kiracı olarak yaşamak, maddi anlamda oldukça zorlayıcıdır. Ev sahibi olmak ise, hem çok daha ekonomik hem insan yaşamı için güzel, mutlu edici bir hadisedir.

Türkiye şartlarında ev sahibi olmak ise çok zordur. Ekonomik dalgalanmalar yaşayan ülkemiz, dünyanın içinde bulunduğu krizin de etkisi ile zor günler geçirmeye başlamıştır. Uzun süredir ola gelen kriz nedeniyle alım gücü hayli düşen halk, parasını yönetmede zorlanmaktadır.

Toki sayesinde edinilen emlaklar, hem paranın yönetiminde doğru birer seçim, hem de kira ödemekten kurtardığı için akıllı birer yatırım olmaktadır.

Kiracılığa devam ederken, ödenilen kira sizden çıkmış olur ve üzerinde hak sahibi olmazsınız. Toki sayesinde ise kira öder gibi ev sahibi olma seçeneğiniz vardır. Toplu konut idaresi tarafınca yürütülen projeler kapsamında toki için başvuru yapmak isteyen vatandaşların, ilan edilen katılma koşullarına uyum sağlamaları gerekmektedir.

Toki başvurularını ve konutlar için izlenmesi gereken yolları, kredi bilgilerini vs öğrenmek için sitemizin bilgilerinden faydalanabilir, Toki başvurularınızı gerçekleştirebilirsiniz