Tokievleri.Org Rotating Header Image

tapu masrafları

Ev Alırken Dikkat ! Toki konutları

Geçtiğimiz günlerde yaşanan sel felaketi sonrası ev alacak olanalrın aklına bir soru düştü:” Nasıl bir ev almalıyım ”

İşte cevabı…

İstanbul’da geçen hafta yaşanan sel felaketinin ardından, şehrin depremden başka doğal afetlerin de tehdidi altında olduğu görüldü.

Gayrimenkul yatırımcılarını da yakından ilgilendiren bu durum özellikle, ıslah olmamış dere yatakları, imara açılmış da olsa dere yataklarında usulsüz yapılan binalar konusunu gündeme getirdi. Uzmanlar yatırımcıları gayrimenkulün dere yataklarına yakınlığı, dairenin bodrum ve zemin katlarda olmaması gerektiği konusunda uyarıyor.

Şehir Plancısı Ahmet Turgut, son felakette özellikle Ayamama çevresindeki ruhsatlı binaların bile sel felaketinden etkilendiğine dikkat çekerek, “Demek ki usulsüz yapılan ruhsatlı binalar da söz konusu. Bunlar genelde İSKİ- Devlet Su İşleri’nin görüşü dikkate alınmadan yapılan binalar” dedi.


GİRİŞ KATI YÜKSEK OLMALI

İstanbul’da bazı derelerin yataklarının küçük olmasına rağmen taşkın alanlarının sel anında büyüdüğünü hatırlatan Turgut, bu yataklar islah edilmiş olsa bile binaların zemin ve bodrum katlarından uzak durulmasını önerdi. Ahmet Turgut “Bodrum katların iskana açılması zaten yasal değil. Zemin katlarda da su basma seviyesinin yüksek olmasına, yani giriş katının 1-1,5 metreden az olmamasına bakılmalı” dedi. İstanbul’da dikkatli olunması gereken bazı dere yatakları ise şunlar: Ayamama, Ayazma, Tavukçu, Çırpıcı, Aymalı, Alibeyköy barajı, Kağıthane, Cendere, İstinye, Akbaba, Tokatköy, Ortaçeşme, Kurbağalıdere, Çamaşırcı, Riva, Boğluca ve Göksu Dereleri… Şehir Plancısı Gökçe Küçükelmas da Samandıra’nın tamamının, Sancaktepe’nin ise bir kısmının su havzasında kaldığını belirterek, “Sancaktepe, Samandra, Alibeyköy, Kağıthane, Elmalı barajı, diğer barajlar sel baskınlarına müsait yerler” dedi.

TAŞKIN HARİTASI ÇIKARILSIN

Kent bilimci Ahmet Vefik Alp, vatandaşların hem can hem de mal güvenliği açısından daha fazla bilgilendirilmeye ihtiyacı olduğunu, büyük kentlerde yerel yönetimlerin 100-500 yıllık perspektifler halinde taşkın haritaları çıkarması gerektiğini söyledi. Alp, “Hangi dereler ne zamanlarda taşar, bu taşkınlar nereleri etkiler, bunun haritalarının çıkarılması gerekiyor” dedi.

Kaynak : Bugün Gazetesi – Selma Şenol

Konuta Yerleşme Koşulları Ve Tapu İşlemleri

Konuta Yerleşme Koşulları Ve Tapu İşlemleri

Toki projelerine başvuruda bulunarak, gerekli koşulları sağlayıp ev sahibi olunduğunda dikkat
Edilmesi gereken kurallar vardır.

Bu belirtilen kurallar, Başbakanlık Toplu konut İdaresi tarafından hayata geçirilmiş olunup, son derece keskin sınırlarla çizilerek, uyulması zorunlu maddelerden oluşmaktadır. Bu maddelerin ihlali neticesinde ev sahibeliği süreci sona erdirilmektedir.

Toki projelerinden Alt gelir grubu projelerinde hak sahibi olup sözleşme imzalayan vatandaşlar konutlarını borçları bitene kadar sahibi oldukları evi bir başkası üzerine veremezler. Tüm bunların yanı sıra sözleşme imzalanan konut için borç bitene kadar, alıcının veya ailesi için ikamet koşulu aranacak olup, alıcının, kendisinin, eşinin veya çocuklarının söz konusu konutta ikamet etmediklerinin tespit edilmesi halinde sözleşmeleri geçersizleştirilecek, feshedilecektir.

Toki projelerine yapılan başvuruların gerçeğe aykırı bulunması halinde, kurada hak sahibi olanların konut alma hakları geçersizdir. Sözleşme imzalanmış ise sözleşmeleri feshedilerek gerekli hallerde ödenen peşinat tutarları irat kaydedilecek ve ödenen taksit tutarları masraflar tahsil edildikten sonra faizsiz olarak kendilerine iade edilecektir.

O neden ile toki evlerinde kiracı tutma, ihtiyaç olmadığı halde edinildiği durumlarda, bu durumun tespiti ile konut sahipliğinden men edindirileceklerdir.