Tokievleri.Org Rotating Header Image

Toki Haberleri 2011-2012

TOKİ, 2011′de 500 bin konuta ulaşacak

Toki Seçim projeleri havada uçuşuyor.

Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Erdoğan Bayraktar, ”81 il, 800 ilçede bin 800 şantiyede çalışıyoruz, 2011 yılı sonuna kadar 500 bin konutu hak sahiplerine teslim etmiş olacağız” dedi

 • Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Erdoğan Bayraktar, Uşak’ta Tabakhane Bölgesi’nde gerçekleştirilecek Kentsel Dönüşüm Projesi 1. Etap Yıkım Töreni’ne katıldı.
  Törende konuşan Bayraktar, TOKİ’nin 81 il, 800 ilçe de bin 800 şantiyede çalışma yürüttüğünü söyledi. Kentsel dönüşüm projelerinin önemine değinen Bayraktar, şöyle konuştu:
  ”Bu güne kadar 435 bin konut için proje hazırladık, 330 bin konutu teslim ettik. 2011 yılı sonuna kadar 500 bin konutu hak sahiplerine teslim etmiş olacağız. TOKİ sadece konut yapmıyor. Bu gün Hakkari’den Edirne’ye 166 noktada kentsel dönüşüm projesi uyguluyoruz. Cumhuriyet tarihinin en büyük yapılaşma projeleri bunlar. Hastaneler, okullar, sosyal donatılar başta olmak üzere pek çok alanda çalışıyoruz. Türkiye’nin değişik illerinde 85 hastane yapıyoruz. Bunlardan 10 tanesini tamamlak üzereyiz. bu hastaneler 5 yıldızlı otel konforunda olacak. İletişim Telekomünikasyon binasını yapıyoruz. Yaklaşık 50 bin metre kare kapalı alanda yapılan bina dünyanın en modern binası olacak. Atom Enerjisi Kurumu’nun binasını, bakanlık binalarını yapıyoruz. Askerimiz, polisimiz için karakollar yapıyoruz. Sınır bölgeleri öncelikli olmak üzere 179 üstün güvenlikli karakollar yapıyoruz. Karakollar coğrafi bakımdan çok zorlu bölgelerde yapılıyor. İnanın şato gibi güvenli karakollar inşa ediyoruz.”
  Gelişmiş ülkelerin marka şehirleri ile ön plana çıktığını, kentsel dönüşüm projelerinin bu bakımdan çok önemli olduğunu, TOKİ’nin modern hayatın gerektirdiği yeni yerleşim alanları oluşturmaya önem gösterdiğini ifade eden Bayraktar, Avrupa ile bütünleşmek, ”salaş ve kaçak” yapılardan kurtulmak için kentsel dönüşüm projelerinin çok önemli olduğunu kaydetti.
  Uşak’ta hayata geçirilen kentsel dönüşüm projesinin büyük önem taşıdığını ifade eden Bayraktar, şu bilgileri verdi:
  ”Türkiye’nin pek çok iline ışık tutacak bu projeyi çok önemsiyoruz. Burada bu gün resmen yıkımlar başlıyor. Devlet olarak buraya 250 milyon lira para harcayacağız. Yaklaşık 90 hektar alanda iki etap olmak üzere çalışma yapılacak. İlk anda 43 hektar alanda 150 dönüm üzerinde bin 50 konut yapılacak. Bölgede faaliyet gösteren 100 dokumacı esnafını taşımak için proje hazırladık. Bugüne kadar Uşak’ta 2 bin konut yaptık. Devlet hastanesi yapıyoruz. Aylık 100 lira ödemeli konut yapacağız.”

TOKİ Başkanı Bayraktar, 2011′in kentsel dönüşüm yılı olacağını belirterek, “Nerede kaçak yapı varsa, nerede depreme dayanıksız yapı varsa bunları dönüştürmek için büyük gayret içine girdik” dedi

Eskişehir’de konuşan Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Erdoğan Bayraktar, 2002′den bu yana 500 bin konut hedefine yaklaştıklarını 480 bin konut ürettiklerini hatırlatarak, bundan sonra kentsel dönüşümlere yoğunlaşacaklarını anlattı. Bayraktar, “Türkiye’de nerede kaçak yapı varsa, nerede depreme dayanıksız yapı varsa, bunları dönüştürmek için büyük bir gayret içine girdik. Bu, hükümetin, Başbakan Erdoğan’ın sayesinde oldu. TOKİ olarak gayretli bir ekip kurduk. O gayreti, hükümetin programı ve Başbakan’ın sıkı takibi doğrultusunda gösterdik ve bu başarıyı elde ettik” diye konuştu.

YETERSİZ MÜTEAHHİT BİTECEK

TOKİ’nin 2011 yılını kentsel dönüşüm ve deprem dönüşüm yılı ilan ettiklerini söyleyen Bayraktar, şunları söyledi, “Kentlerden başlamak üzere, ilçelere, kasabalara ve köylere kadar ineceğiz. Kentsel dönüşüme son derece önem veriyoruz. 2011′de kentsel dönüşümü tetikleyeceğiz. 4-5 Mart tarihlerinde İstanbul’da ‘Konut Kurultayı’mız var, Bu kurultaya 30 ülkeden katılım olacak. Kurultayda kentsel dönüşümü işleyeceğiz. Yetkisiz ve yetersiz müteahhitleri bitirmek istiyoruz. Yetkin müteahhitlik hizmetini hayata geçirmeye çalışıyoruz” dedi.

HEDEF 1 MİLYON KONUT

Bayraktar, Cumhuriyet’in 100. yılı olan 2023 yılında en az 1 milyon konut bitirmeyi hedeflediklerine de değinerek, “Bu, alt gelir grubu ve yoksul kesime yönelik konut üretimi ile kentsel dönüşüm olarak gerçekleşecek. 2023 yılında kentlerimizi güzelleştireceğiz. Mutlaka parkları, bahçeleri ve yeşil alanları, ulaşımı rahat olan kentleri kuracağız” dedi.

Yurtdışından teklifler var
Bayraktar, şu anda 30 ülkeyle görüşmelerinin olduğuna da değinerek, “Birkısım anlaşmalar da yaptık. Ancak, bu arada Türkiye’de bize stat, hastane gibi çok zor görevler de yüklendik. Pakistan’da 5 bine yakın konut ihalesi aldık. Ucuz, pratik ve kaliteli konutlar üretmemiz diğer ülkelerin TOKİ’yi talep etmesine neden oluyor. Eğer hükümet böyle bir karar verirse bunları önümüzdeki dönem içinde gidip yapabiliriz. Görüştüğümüz ülkeler var, ancak gitme kararı aldığımız ülke yok” dedi

2011 Toki Konutları ve 2011 Toki Evlerinin başvuruları için önce aşağıdaki yazıyı dikkatlice okuyunuz.
http://www.toki.gov.tr/ adresini kullanarak tüm detaylı bilgileri öğrenebilirsiniz.

2010 yılı için Toki Konutları Evleri Başvuruları
Toplu Konut İdaresi (TOKİ), 5 ilde alt gelir grubuna yönelik yaptığı 1030 konutu, hiç bir şart aramadan açık satışa çıkardı. En düşük fiyatı 37,6 bin lira olan konutlar, 184 liradan başlayan taksitlerle 180 ay vadeyle satılacak.

TOKİ’den verilen bilgiye göre, şimdiye kadar alt gelir ve yoksul grubuna yönelik 108 bin civarında konut yapıp satan idare, 5 ilde 1030 konutu, hiç bir şart aramadan açık satışa sundu. Vatandaşlar, Adana Karaisalı’da 1. ve 2. etaplarda, Gaziantep Islahiye’de, Şahinbey’de Serinevler-Perilikaya, Hatay-Reyhanlı, Karaman Kırbağı ve Mersin Silifke’de alt gelir grubu projelerinde toplam 1030 adet konutu, ilgili banka şubelerine başvurarak hemen alabilecek.

Bu konutların satışında, alt gelir grubuna yönelik satışlarda aranan, “projenin bulunduğu il-ilçe sınırlarında 3-5 yıldır oturuyor olma, il-ilçe nüfusuna kayıtlı olma, 25-30 yaşın üzerinde olma, aylık hane gelirinin 1,6 bin liranın üzerinde olmaması, TOKİ’den daha önce konut kredisi kullanmamış olma, kendi adına konutunun olmaması” şartları aranmayacak.

Bu durumda, elinde 5-6 bin lira peşin parası bulunan, yatırım yapmak isteyen, eşine-çocuğuna konut almak isteyenler, halen tamamlanmış durumdaki bu konutlardan hemen alabilecekler. En düşük fiyatı 37 bin 665 lira olan konutların satışında yüzde 12 peşinat alınıyor. Taksitleri 184 liradan başlayan konutların bedeli 180 aya kadar vadeyle ödenebilecek. Konutlar için başvurular 31 Mart’a kadar ilgili banka şubelerine yapılabilecek.

Konutları alan vatandaşlar, hemen taşınabilecek veya kiraya verebilecek. Taksitler, satın alınan ayı takiben ödenmeye başlanacak. Yetkililer, söz konusu projelerdeki konutların, daha önce alt gelir grubundaki vatandaşlar için, satış şartlarını taşımak şartıyla bir kaç kez satışa çıkarıldığını, ancak yeterli başvuru gelmemesi üzerine, stokları değerlendirmek üzere açık satışa sunulduğunu belirtti. Alt gelir grubuna yönelik konutların büyüklüğü ortalama 85 metrekare.

7796 SOSYAL KONUT AÇIK SATIŞTA

Verilen bilgiye göre, TOKİ’nin halen Türkiye genelinde, alt gelir grubuna yönelik satışa sunulan 1030 konut dahil toplam 7 bin 796 sosyal konutu ile 261 işyeri açık satışta bulunuyor. Söz konusu konutlar da 184 liradan başlayan taksitlerle ve 180 aya kadar vade ile satılıyor.
İlgili banka şubelerine başvuran vatandaşlar, istedikleri konutu, işyerini seçip, konutlarını hemen teslim alabilecek.

354 BİNİ SOSYAL KONUT

Verilen bilgiye göre, gelecek yıl sonunda projelendirilen konut sayısını 500 bine ulaştırmayı öngören idare, 2010 yılı hedefini 450 binden 480 bin konuta çıkardı. İdare bu yıl 70 bin civarında konutu ihale edecek. Geçen yıl sonu itibariyle, 738 ilçe 410 bin 201 konuta ulaşan TOKİ’nin ürettiği konutların 186 bin 840′ı dar ve orta gelir grubuna, 107 bin 733′ünün alt gelir ve yoksullara yönelik olduğu, 45 bin 738 konutu içeren gecekondu dönüşüm projesi, 9 bin 910 konutu içeren afet konutu, 3 bin 472 konutu içeren tarımköy projesi uyguladığı belirtiliyor. Konutların toplam 353 bin 693′ünün sosyal konut niteliğinde, 56 bin 508′inin ise kaynak geliştirme projesi kapsamında olduğu kaydediliyor.
TOKİ’nin 2008 yılı sonu itibariyle 274 bin 817 olan satılan konut sayısı, geçen yıl 324 bin 367′ye ulaştı. Geçen yıl 50 bine yakın konut satan TOKİ’nin yıl sonu itibariyle projelendirilen toplam konut sayısı 410 bin olduğu ve bunların bir bölümünün henüz satışa çıkarılmadığı dikkate alınırsa, üstlenilen konut projelerinin ortalama yüzde 80′i satılmış bulunuyor.

100 LİRALIK TAKSİT DEĞİŞMEYECEK, BAŞVURU ŞARTLARI SIKILAŞTIRILACAK

TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar, halen 100 lira taksitle satılan yoksul konutları ile ilgili olarak AA muhabirine yaptığı açıklamada, çok büyük ilgi olan bu konutları hak etmeyen vatandaşların almaması için başvuru şartlarını sıkılaştıracaklarını söyledi.
Bayraktar, şöyle dedi:

“Bu konutlara çok müracaat oluyor. (Hak etmeyenler de giriyor, hava parası ile devrediyorlar) diye çok şikayet geliyor. Ama henüz yoksul konutlarından teslim ettiğimiz yok. Yaz aylarında ilk yoksul konutları teslim edilecek. Teslim ederken bu suistimaller varsa ortaya çıkar. Almış, kendisi taşınmıyorsa, demek ki bunu birine devretmiş… Kendisi oturmuyorsa, bunu elinden almak lazım. Üzerinde çalışıyoruz. Peşinatsız, 100 lira taksit olayı değişmez. Evine taşındıktan sonra 100 lira taksit başlayacak. Bu konuda kendimizi bağladık.”

Bu yazı alıntı eklenti yapılarak birleştirilmiştir.
4 mart halk bank sınav

146 Comments

 1. fehmi ilbeyli diyor ki:

  ben gaziantepte yaşıyorum ve kiracıyım banada acil 3+1 tokilerden ev lazım başvuruları nezan yapılacak yetkililerden bilgi istiyorum

 2. melike satılmış diyor ki:

  ben aksarayda yaşıyotum toki konutları yapılıyor ama kimse nezaman başvurulacagını bilmiyo ne olur cevap yazın lütfennnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnn

 3. tuba diyor ki:

  yok arkadaşlar yok bu tokinin bizleri bilgilendireceği yok bekle bekle dur nereye kadar parası olan konuşuyorbizim gibi parası olmayanlarda tokinin iki kelimesini bekleyip duruyoruz işte ALLAH hepimizin yardımcısı olsun hepimize hayırlı evler nasip etsin inşallah

 4. münire demircan diyor ki:

  balıkesir edremitde,altın olukda,zeytinlide,burhaniyede akçayda,tokinin gelmesini istiyorum 60 yaşıma geldim hala kiradayım bıkdım artık ölmeden başımı sokacak bir yuva istiyorum benim herkesden ne farkım var bunu bana çok görmeyin lütfen buralara toki yapılırken haber verirseniz sevinirim hiç peşinatsız kira öder gibi en kısa süred bilgilendirirseniz çok mutluolurum saygılarımla

 5. tuğçe çinar diyor ki:

  peşinatsız tuzla evlerine kayıt yaptırmak istiyorum.Bize yardımcı olun.En kısa sürede bizi bilgilendirin.ailem adına katılıyorum.SAYGILARIMLA…

 6. nurettin KALENDER diyor ki:

  izmir bucada tokiden konut alımları için kayıtlar ne zaman başliyacağı ve nereye başvuracağımızla ilgili en kısa sürede bilgilendirmek istiyorum SAYGILARIMLA

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>