Tokievleri.Org Rotating Header Image

Toki satılık daireler

Toki evleri satılık daireler. Uygun fiyattan satışı gerçekleşecek olan evlerin fiyatları burada verilecektir.

Bursa’da Toplu Konut İdaresi’nin (TOKİ) Doğanbey’de yaptığı konutlarla ilgili evlerine karşılık konut sözleşmesi imzalayan vatandaşlar, kendilerine ekstra borç çıkarıldığı gerekçesiyle protesto eylemi yaptı.
Heykel’deki tarihi Bursa Büyükşehir Belediye önünde toplanan vatandaşlar, imzalanan sözleşmelerin aksine kendilerine sonradan borç çıkarıldığını iddia etti. Yer sahiplerinin iddiasına göre, TOKİ daha önceden imzalanan sözleşmenin aksine daha büyük metrekarelerde evleri hak sahiplerine verip, sözleşme farkı olarak metrekare başına 3 bin lira istiyor. 150 metrekare daire yerine 200 metrekare daire verilen bir hak sahibi 50 metrekare için 150 bin liralık ek ödeme yapacak.

Belediye önünde toplanan öfkeli vatandaşlar, muhatap bulamamaktan yakındı. Burada basın açıklaması yapan vatandaşlar, AK Parti’nin seçim standına yürümek istedi. Vatandaşlar, Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar ile Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’a duyarsız davrandıkları iddiasıyla tepki gösterdi.
Vatandaşlar, TOKİ’nin Osmangazi Belediyesi ile yapılan sözleşmeyi yok saydığını belirterek, “Sözleşme imzalarken, bizlere evlerimiz yerine belli bir miktar da para alarak bu binalardan ev verdiler. Ancak şu anda evlerin metrekaresinin büyüdüğü ve giderlerin arttığı gerekçesi ile daha fazla para isteniyor. Bizler bu parayı nasıl ve neden verelim.” şeklinde konuştular.
Osmangazi Belediyesi ile sözleşme yaptıklarını anlatan ev sahipleri, “Bizler mecbur kaldık, evlerimizi verdik. Karşılığında konut alacağımıza yönelik Osmangazi Belediyesi ile sözleşme imzaladık. Şimdi TOKİ gelmiş bizlere yeni sözleşme teklif ediyor. Osmangazi Belediyesi ile yaptığımız sözleşmenin geçersiz olduğunu söylüyor. Bunun üstüne üstlük daha fazla bize borç çıkarıyor. Biz burada mağduruz. Bizim sıkıntımıza çözüm bulsunlar. Bu evler bizim. Amaçları bizleri burada oturtmamak.” diye konuştular.
Vatandaşlar adına Doğanbey Kentsel Dönüşüm Bölgesi Yardımlaşma Dayanışma ve Kültür Derneği’nde (Doğanbeyder) Başkanı Sinan Kangal tarafından bir basın açıklaması yapıldı. Sinan Kangal, muhataplarının Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ve Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar olduğunu belirterek, “Sayın Altepe’nin evlerimizi teslim ederken söylediği sözler TV kanallarında, gazete arşivlerinde ve belleklerimizde tüm tazeliği ile duruyor. Ama bu çaresizliğimizi haykırdığımız bu günlerde sayın Altepe’yi bulmak görmek olanaksız.” ifadesini kullandı. Kendilerinin belediye ve TOKİ ile sözleşme imzaladıklarının altını çizen Sinan Kangal, şunları söyledi: “Bizler devlet kurumu olan TOKİ’ye ve belediye başkanına nasıl olur güvenmezlik ederdik. Şimdi anladık ki devlet kurumları da vatandaşı kandırabiliyormuş. Aslında sorun çözülmeyecek gibi değil, biraz üzerine eğilseler rahatlıkla çözüleceği kanısındayım.”
Basın açıklamasının ardından belediye binasına yürümek isteyen ev sahipleri, Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe aleyhine tezahürat yaptı.

11 Comments

  1. KADİR ALTAY diyor ki:

    peşinatım yok 500 tl taksitli ev arıyorum

    istanbul anadolu yakasında olması gerek

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>